Faust Smaal Kim

Datum narození: 8. 10. 2003
† 
Výška: 32 cm
Barva: zlatá
Agility: kategorie SA3, videa:
zde

   

 

Faustík je malý pejsek plemene šeltie zlaté barvy. Narodil se 8. 10. 2003 ve Veverské Bytýšce u Brna. Když jsem si pro něj přijela, měl 7 týdnů a mezi 7 sourozenci byl ten nejmenší, ale za to největší ďáblík. Neváhala jsem ani minutu a se štěňátkem v ruce jsem podepisovala kupní smlouvu.

Protože zima byla ten rok krutá a sněhu moc, na cvičák jsme se dostali až v dubnu 2004. Ze začátku to vypadalo, že Faustík nikdy nepřekoná svou vrozenou bázlivost a nedůvěru k cizím lidem a cvičák nebude jeho oblíbeným místem, avšak po 2 měsících „přemlouvání“ Faustíka agility chytlo na tolik, že se pro něj stalo životním naplnění a největší vášní.

Je to velice inteligentní pes a v agility takový malý génius a jako většina takových jedinců je bohužel také on psychicky velice labilní. Vše, a to i běžný trénink, prožívá nadměrně intenzivně a je tak zapálený do „práce“, že není schopen po tu dobu vnímat nic jiného. Nepochopí, že překážky a parkur nejsou pouze pro něj a jako malý sobecký a závistivý lump dá vždy širokému okolí vědět, že jemu není umožněno cvičit, přestože on tolik chce. Nemá v sobě stopku, jako by nepotřeboval odpočinek. Mezi překážkami je neúnavný a nebýt rozumu člověka, nikdy by z parkuru dobrovolně neodešel.

Jeho jedinou velkou chybou je zbrklost, díky níž často shazuje laťky a tím si mnohokrát znemožnil cestu na vrchol.

Svou závodní kariéru začal v květnu roku 2005 na Opavských závodech O nejlepšího zónovkáře. V tomto roce dosáhl na nováčka spousty úspěchů. Další rok se ovšem Faustík projevil jako „bláznivý shazovač latěk“, kdy nedoběhl jediný parkur bez chyby na skokové překážce a tudíž byly jeho úspěchy nulové.

V roce 2007 se naštěstí umoudřil, překonal své shazovací období, a konečně jsme dobíhali parkury čistě a v docela slušném čase. Díky tomu jsme mohli přejít do kategorie A3 a zúčastnit se kvalifikačních závodů na MS. Štěstí nám ale nepřálo a o několik málo bodů nám unikla možnost bojovat o titul. 

V roce 2008 jsme se kvalifikačních závodů zúčastnili opět a bylo vidět, že jsme již mnohem zkušenějším týmem a zvládáme mnoho složitých parkurů, a tak jsme si vybojovali účast na EO v Německu a na IMCA v Itálii, kde jsme skončili na 2. místě v kategorii jednotlivců, což je zatím Faustíkův největší úspěch.

V roce 2009 jsme se nominovali na IMCA, konané tentokrát v Maďarsku, a tam jsme se umístili na celkovém 3. místě ve družstvech. Na MČR se nám podařilo zvítězit v jumpingu jednotlivců.

Letos sice o něco málo klesla Faustíkova rychlost, zato stouply jeho úspěchy. Konečně se nám podařilo nominovat na EO a MS, které se uskutečnilo v Německu. Na EO 2010 jsme se umístili na úžasném 2. místě v kategorii družstev. Faustík zde ukázal, že ještě nepatří do starého železa, a že mnoho velkých výkonů má stále před sebou. Také na MČR 2010 Faustík zabodoval. V soutěži jednotlivců se umístil celkově na krásném 3. místě a v soutěži družstev na místě 1.

V letech 2011 a 2012 Faustík závodil i přes své zdravotní omezení. Jeho nemocné srdíčko mu již neumožnilo běhat s takovou rychlostí, ale zato velmi přesně, pravidelně se proto stále umisťoval na stupni vítězů. Od roku 2013 už Faustík běhá pouze rekreačně za vhodného počasí.